Osoby, którym przydarzył się wypadek, wymagający amputacji części kończyny dolnej wiedzą, że tego typu utrata sprawności znacząco obniża komfort życia. Wiele osób staje się zależnych od pomocy bliskich lub profesjonalistów.

Takie zdarzenie niezwykle często wpływa także na znaczące ograniczenie aktywności fizycznej oraz konieczność zrezygnowania ze swoich zainteresowań, podróży, czy wycieczek z rodziną. W wyniku znaczących zmian w życiu osoby po amputacji kończyny dolnej może także rozwinąć się depresja, która jest wynikiem trudności w przystosowaniu się do nowej sytuacji życiowej.

W dzisiejszych czasach jest na szczęście sposób na to, aby osoby po utracie kończyny mogły powrócić do niemalże pełnej sprawności. Proteza nogi jest nie tylko ogromnym ułatwieniem w poruszaniu się dla takiego pacjenta, lecz wiąże się też z łatwiejszym przystosowaniem się oraz lepszą adaptacją psychiczną do nowej sytuacji. Nowoczesna proteza nogi to także możliwość powrotu do aktywności fizycznej, co znacząco zwiększa samodzielność i niezależność pacjenta.

Proteza kończyny dolnej jest zawsze dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta. Jej budowa zależy od wielu czynników, takich jak miejsce amputacji, tryb życia pacjenta, jego predyspozycji oraz od budżetu, który może on przeznaczyć na protezę. Istnieje wiele rodzajów protez, dlatego na podstawie szczegółowego wywiadu lekarz będzie mógł wybrać najlepszą możliwą opcję dla danego pacjenta. Coraz więcej osób po amputacji decyduje się na indywidualnie dobrane i wykonane protezy nóg, takie jak proteza nogi, ponieważ z badań wynika, że znacząco podnoszą one komfort życia i umożliwiają swobodę poruszania się, a nawet umożliwiają powrót do ulubionych dyscyplin sportowych.