W momencie, kiedy na lakierze zaczną pojawiać się pęcherze powietrza lub lakier zacznie się łuszczyć, wskazane jest cyklinowanie parkietu i podłóg. Tego rodzaju zniszczenia powstają na skutek długotrwałego zaniedbywania drewna lub pielęgnacji niezgodnej z zaleceniami producenta.

Bezpieczne dla większości parkietów i podłóg są preparaty, które w swoim składzie nie zawierają parafiny ani silikonu. Pojedyncze, głębokie uszkodzenia należy zdecydować się na wymianę podłogi. W przypadku powstania poważnych defektów i dużych przebarwień wskazane jest cyklinowanie parkietu i podłóg. Oznacza to, że trzeba wyszlifować uszkodzony fragment.

Wskazane jest powierzenie tego zadania profesjonalistom (układanie paneli i montaż parkietu), ponieważ samodzielne próby naprawy mogą jedynie pogorszyć sprawę i spowodować wgłębienia w posadzce. Specjaliści dysponują maszynami, które przeprowadzą cyklinowanie sprawie, równo i bezpyłowo. Profesjonalnie wykonana naprawa to od trzech do pięciu szlifowań różnymi gradacjami papieru ściernego.

Wszelkie gatunki drewna uważane za twarde należy cyklinować papierami o gradacjach od 36 do 120, stopniowo przechodząc na coraz wyższe w celu wygładzenia powierzchni. Dobrze przeprowadzone cyklinowanie parkietu i podłóg gwarantuje naprawdę zniewalające efekty, które są świetnie widoczne zarówno w przypadku podłóg starych, jak i nowych.