W Polsce jest obecnie bardzo głośno na temat fotowoltaiki. Mówi się o tym w największych stacjach telewizyjnych.

Na portalach internetowych o najszerszym zasięgu często pojawiają się artykuły poświęcone ekologicznym sposobom pozyskiwania energii. Większość mieszkańców Wadowic z pewnością już wie, czym jest fotowoltaika. Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to jedna z dziedzin nauki. Jest to więc coś więcej, niż tylko trend medialny. Każdy, kto korzysta z instalacji fotowoltaicznej może nazywać się prosumentem. Jest bowiem nie tylko konsumentem energii, ale również jej producentem. Panele słoneczne składają się z kilku elementów, z których każdy jest niezwykle istotny dla prawidłowego działania instalacji. Najważniejsze są ogniwa. To właśnie w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Do ich produkcji wykorzystuje się głównie krzem. Może być on monokrystaliczny lub polikrystaliczny.

W tym pierwszym przypadku można mówić o wysokiej sprawności, ale panel z takim ogniwem sporo kosztuje. Jeżeli chodzi o drugi z wymienionych rodzajów krzemu, charakteryzuje go dużo bardziej przystępna cena i jednocześnie nieco niższa sprawność. Wiele zależy więc tutaj od budżetu, jakim dysponuje osoba planująca montaż instalacji fotowoltaicznej. Kolejny element budowy panelu słonecznego to licznik dwukierunkowy. Dzięki niemu wiadomo ile energii wyprodukowano a jaka jej ilość została pobrana. Falownik jest kolejnym elementem instalacji. Jego zadaniem jest przekształcenie wytwarzanego przez panele słoneczne prądu stałego w prąd zmienny, który jest wykorzystywany w gospodarstwie domowym. Ważne jest przeprowadzenie odpowiednio wcześnie obliczeń, dzięki którym będzie wiadomo, jaka powinna być moc paneli słonecznych, które zamontujesz na dachu Twojego domu w Wadowicach.

Jeżeli powstanie zbyt dużo energii jak na potrzeby danego gospodarstwa domowego, trafi ona do sieci elektrycznej. Jeśli będziemy mieć do czynienia z odwrotną sytuacją, a więc z produkcją zbyt małej ilości energii, będzie ona mogła być pobrana z sieci. Jesteś mieszkańcem Wadowic lub okolic tego miasta, który jest zainteresowany montażem paneli fotowoltaicznych na terenie swojej posesji – panele fotowoltaiczne Wadowice? Skontaktuj się z przedstawicielem firmy Fotokompleks, która jest ecoPartnerem portalu Ekofachowcy.