sztukateria

Materiałem, z którego najczęściej są wykonywane jest gips. W ostatnim czasie często wykorzystywany jest również styropian. Ze sztukaterią kontakt miały z pewnością również te osoby, które nie bardzo wiedzą, co konkretnie oznacza ta nazwa.

Każdy z nas na pewno przechodził obok wielu kamienic nią ozdobionych. Sztukateria szczyt popularności osiągnęła w czasach renesansu oraz baroku. Te budynki pochodzące z tamtych czasów, które szczęśliwie uniknęły zniszczeń wojennych oraz były utrzymywane w dobrym stanie przez właścicieli do dzisiaj zachwycają swoim wyglądem. Zarówno z zewnątrz, jak również w środku. Sztukateria dzieli się bowiem na wewnętrzną i zewnętrzną. Zarówno w czasach starożytnych, jak i współcześnie jest ona przyklejana do powierzchni, na której zaplanowano jej umieszczenie.

W porównaniu do minionych epok zmienił się jednak sposób klejenia. Kiedyś powszechnie stosowany był stiuk. Pod tą nazwą kryje się substancja będąca mieszanką piasku, wapnia oraz gipsu. Dzisiaj stosuje się styropian oraz różne rodzaje żywic. Gips wciąż jest używany, jednak w jego ceramicznej wersji. Do sztukaterii wewnętrznej zaliczamy listwy montowane na podłodze i ścianie oraz zdobienia, takie jak rozety i kolumny. Zewnętrzna to m.in. kolumny i gzymsy. Dlaczego taki sposób ozdabiania ścian zyskał tak dużą popularność w ostatnim czasie? Być może ludzie są zmęczeni lansowanym przez wiele lat minimalizmem. Wnętrza wypełnione zaledwie kilkoma meblami posiadającymi metalowe elementy, ściany i sufity w szarym kolorze- tak wyglądają pomieszczenia zaaranżowane minimalistycznie – zobacz też tu: gzymsy.

Nie dziwi więc, że z czasem pojawiła się tęsknota za czymś bardziej wyrazistym. Producenci sztukaterii mają obecnie wiele do zaoferowania swoim klientom. Są to np. zdobienia wykonane z pianki poliuretanowej. Jest to materiał odporny nie tylko na uszkodzenia, ale również działanie promieni UV oraz wody. Ze względu na tą ostatnią z wymienionych właściwości taką sztukaterię można zamontować w łazience lub kuchni. Producenci oferują również zdobienia wykonane ze styropianu. Ich dużą zaletą jest niska cena. Nie są one jednak zbyt wytrzymałe, łatwo jest je uszkodzić. Można również zdecydować się na sztukaterię zrobioną z drewna. Jesteś zainteresowany możliwością ozdobienia ścian sztukaterią na zewnątrz lub wewnątrz budynku? Odwiedź stronę internetową znanego producenta, firmy Kowal.