Moda na użycie naturalnego kamienia w przestrzeni użytkowej nie przemija od lat. Granit, marmur lub piaskowiec nadają wyjątkowy wygląd nawet zwykłym posadzkom i parapetom. Dzięki tym materiałom stają się one gustownym akcentem wystroju mieszkania. Jak dbać o kamień, by jego piękno mogło cieszyć nas przez lata? Konieczne jest zastosowanie specjalnych środków, które można znaleźć w sklepie z chemią kamieniarską.

Poszczególne kamienne elementy powinny być odpowiednio zabezpieczone. Impregnacja sprawi, że podłogi, blaty i inne powierzchnie będą zachwycały wyglądem, a przy tym będą nam służyć przez dziesięciolecia. Chemia kamieniarska, jaką znajdziemy w specjalistycznym sklepie Kulczycki, skutecznie ochroni kamień przed działaniem wilgoci oraz innymi niszczącymi czynnikami, również przed zabrudzeniami. Brak zabezpieczenia z wykorzystaniem odpowiednich preparatów może doprowadzić do pojawienia się uciążliwych, trudnych do usunięcia przebarwień, plam i śladów.

Kamień ma strukturę, której nie da się w pełni zabezpieczyć. Niemniej jednak warto się starać, gdyż impregnacja chroni przed przenikaniem szkodliwych substancji w głąb materiału. Jeśli więc plamę z herbaty, kawy, soku lub innej cieczy (zawierającej przykładowo szkodliwe kwasy) zetrzemy w miarę szybko, to na zabezpieczonym kamieniu nie pozostanie po niej żaden ślad. Przy braku ochrony uszkodzenia pojawiają się błyskawicznie.

W sklepach z chemią kamieniarską można znaleźć wiele preparatów do samodzielnej pielęgnacji surowca. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w domowych warunkach trudno jest przeprowadzić profesjonalny proces impregnacji, szczególnie dużych powierzchni. Dlatego decydując się na kamienną posadzkę lub blat najlepiej jest zatrudnić fachowców, którzy wykonają to zadanie z użyciem specjalistycznych maszyn. Poza tym warto podkreślić, że zabiegi pielęgnacyjne, jak i samą impregnację trzeba co jakiś czas powtarzać.

Bez względu na to, którą opcję wybierzemy ( profesjonalną czy samodzielną impregnację ) warto dbać o zabezpieczenie kamienia przed niszczącymi go czynnikami, gdyż tylko dzięki temu będzie nam służył w niezmienionej postaci przez długi czas.